Gatunki drewna

Gatunki drewna

1. Padouk

Nazwę Padouk zapamiętasz na całe życie. W odniesieniu do niej na całym świecie mnożą się przymioty „niesamowity” czy „jedyny taki”. Czy są na wyrost? Ocenisz sam. Skontaktuj się z nami a chętnie na wskazany przez Ciebie adres dostarczymy próbkę poniżej zaprezentowanego drewna.

Padouk jest pochodzącym z Afryki wysoce odpornym na zmiany wymiarowe i kurczenie się gatunkiem drewna. W jego monolitycznej strukturze praktycznie nie do zaobserwowania są granice przyrostów rocznych. Twardość drewna oraz jego wytrzymałość na ściskanie jest imponująca. Nie dziwi, więc fakt, że znajduje szerokie zastosowanie w szkutnictwie, jako materiał budulcowy kadłubów łodzi.

Padouk posiada również jedną cechę, dzięki której zasłużył na swoją szlachetność. Pod wpływem działania słońca (promieni UV) jego głęboko czerwona barwa zmienia się przechodząc w kolor szaro-brązowy. Tworząca się w ten sposób naturalna i piękna patyna zabezpiecza drewno przed nawet najbardziej agresywnymi warunkami atmosferycznymi. Wolny od pleśni i grzybów, niewymagający impregnacji gotowy służyć nam przez dziesiątki lat.

 

2. Dąb europejski

Najczęściej stosowanym przez nas europejskim gatunkiem drewna jest Dąb. Budulec znany, ceniony i powszechnie stosowany od wieków. Wykorzystujemy tylko tarcice dębowe o najwyższej europejskiej klasie QPA.

Nasza dębina charakteryzuje się całkowitemu pozbawianiem bielma oraz obecności niezdrowych i szerokich sęków w swojej strukturze (jest niemal całkowicie bezsęczna). Ponadto, aby maksimum ograniczyć jej kurczliwość oraz tendencje do deformacji oraz wykwitów żywicznych przed obróbka poddawana jest aż 5 letniemu procesowi naturalnego suszenia, który dodatkowo stabilizuje jej strukturę.

3. Sapeli

Do budowy bram bardzo często wykorzystujemy Sapeli. Jest to gatunek drewna egzotycznego pochodzącego z Afryki charakteryzujący się słabo obserwowalnymi przyrostami rocznymi oraz wysoką twardością. Jego cechą charakterystyczną jest podatność do tworzenia wysoce wytrzymałej i cenionej klejonki oraz tendencja do przyjmowania środków impregnujących.

Wykorzystywana przez nas klejonka oraz tarcica z drewna Sapeli stanowi wyrób najwyższej klasy, który dopiero po spełnieniu restrykcyjnych norm jakościowym oraz dodatkowej wewnętrznej kontroli może posłużyć jako materiał budulcowy naszych bram.